Talvekindlus. Uued tulemused kinnitavad RAPOOLi usaldusväärsust

Eelnevad soojad talved ja arutelu kliimamuutuste üle tõstavad esile uued sordiomadused nagu haiguskindlus, põuakindlus ning saagi stabiilsus. Kuid 2020/2021 aasta külmema talve, tugevamate pakaselainete ja suure lumesaju tõttu eriti Kirde-Euroopas kerkib esile taas talvekindlus ja selle mõju. 

Tänu kaitsvale lumekattele ei ole märgata suurt talvist hävingut. Lokaalsete kliimatingimuste tõttu sai Kesk-Rootsis üks riikliku sordi katsevõrgustiku (OS7-27) asukoht (Vadstena) tugevalt kannatada. 

Talvega hävinenud taimede ametlik arv rõhutab taas talvekindluse unustatud tähtsust. Usaldusväärsus ja töötavad lahendused panevad valima RAPOOLI talvekindlaid sorte.
Talirapsi talvekindlus on kompleksne omadus ning seda mõjutab maaharimise korraldamine, näiteks külvikuupäev, külvitihedus, väetamine ning talveelne areng. Sellegipoolest keskendub meie praegune sordivalik, mis põhineb uuenduslikul aretustööl ja pikaajalistel teadmistel, ka sellele, kuidas mõjutab talvekindlus kevadise saagikuse kasvu.
RAPOOLI 2021/2022 aasta sordivalik sisaldab end tõestanud hübriide MERCEDES ja DARIOT ning lootustandvaid uustulnukaid TEMPTATION, KELTOR, LEXION, FRANKLIN ja KICKER, millel on resistentsus kollase naeri viiruse (TuYV) vastu ning Rlm7 ja RlmS geenid fomoosi vastu. Õige kevadine maaharimise korraldamine on koos usaldusväärse talvekindlusega suurepärase saagi võti. Alljärgnevas tabelis on kokkuvõte meie eduka saagikoristuse soovitustest 2021. aastaks.