Soome

Soome

BlackGrain: rapsivalgu läbimurre inimtoidus?

Avena Nordic Grain, mis kuulub Soome toiduainetööstuse kontserni Apetit, on töötanud välja uue keskkonnasäästliku taimevalgu-kiudainesegu: BlackGrain from Yellow Fields. Nad on tegelenud selle uue rapsipõhise valgu- ja kiudainepulbri arendamisega 2017. aastast. Pulber valmistatakse seemnekookidest patendiga kaitstud protsessi abil. Sellega soovib ettevõte tuua turule uue taimse valgu, mida pole varem olnud võimalik kasutada. BlackGrain on kolm-ühes kombinatsioon taimevalgust (33–43%), kiudainetest (33–43%) ja kapseldatud rapsiõlist (14,22%). Lisaks sisaldab see kõiki põhilisi aminohappeid, omega-3-rasvhappeid ja mineraale, nagu kaltsium ja magneesium. Selle uudistoidu ettepanek edastatakse nüüd Euroopa Komisjonile, kes peaks tegema müügiloa otsuse 2021. aasta alguseks.

Allikas: https://www.foodnavigator.com/Article/2020/08/13/Apetit-develops-first-of-its-kind-rapeseed-protein-BlackGrain, 28.08.2020
Austraalia

Austraalia

Viljaturud vaatavad Euroopa puudujäägi kompenseerimiseks Austraalia poole

Euroopa impordinõudlus rapsi järele tulevasel hooajal 20/21 ületab eelduste kohaselt taas kord eelmise hooaja rekordtaseme. Seega võib nõudlus Austraaliast imporditava rapsi järele kahekordistuda, kuna lisaks sellele, et ELi enda tootmine on põua tõttu jälle ebapiisav, on saak väike ka teistes riikides, kust EL tavaliselt palju rapsi impordib (Ukraina). Lisaks on Kanada õliraps GMO-sisalduse tõttu ELis vähem populaarne. Selline varude nappus Euroopas on aidanud toetada kanoolahindu, olenemata ajutiselt vähenenud nõudlusest biodiisli järele.

Allikas: https://foodmag.com.au/grain-markets-look-to-australia-to-fill-european-shortfall/, 28.08.2020
Suurbritannia

Suurbritannia

Rapsisaak Suurbritannias on väike

Suurbritannias on rapsisaagiga praegu probleeme, kuna prognoositav keskmine saak on kõigest 2,6–3,0 t/ha, tuginedes nendele põldudele, kust saak on koristatud. See on praegu 14–26% väiksem kui 5 aasta keskmine 3,5 t/ha ning selle põhjused on kehv juurdumine, kahjurite tekitatud kahjustused (küürakhüpik, tuvid, nälkjad) ja halvasti üle elatud talv. Ligikaudu 70–75 tuhat ha kanti maha juba mais, kuid on ka häid saagitulemusi (4,7 t/ha), kui juurdumine oli hea või hiljem külvatud raps sai kahjurite tõttu vähem kahjustada. Vastupidistel juhtudel langes saak väärtuseni 0,5 t/ha.

Allikas: AHDB harvest report 2-2020 (11.08.2020), 28.08.2020
Saksamaa

Saksamaa

Rapsisaagi ja toodangu prognoosid Saksamaal on paranenud

Viimaste Saksamaa (DRV) saagiprognooside kohaselt tuleb selle aasta talirapsi saak, kasvupind ja toodang varem prognoositust suurem. Prognoositav riiklik keskmine peaks tulema 3,54 t/ha, mis on eelmise aastaga võrreldes 7% rohkem. Praeguse RAPOOLi saagikoristuse uuringu kohaselt, milles on tänaseks osalenud 290 põllumeest, saavutati RAPOOLi sortide puhul lausa 4,2 t/ha suurune keskmine saak, mis on eelmise aastaga võrreldes teretulnud kasv. Lisaks ütles ligikaudu 80% neist, et RAPOOLi sordid ei lamandunud üldse ning on väga stabiilsed. Enam kui 70% vastanutest kinnitas ka seda, et RAPOOLi sorte on kerge või lausa väga kerge purustada.

Allikas: DRV 6. Ernteschätzung August 2020 RAPOOL Erntemonitoring (07.08.2020), 28.08.2020
Valgevene

Valgevene

Uus saagirekord Valgevenes tekitab optimismi järgmiseks külviaastaks

Valgevene Põllumajandusministeerium avaldas hiljuti uue 2020. aasta saagiprognoosi. Talirapsi kasvatajad Valgevenes saavutasid 2,5 t/ha (+ 0,4 t/ha võrreldes 2019. aastaga), mis on 2014. aastast saadik suurim saak. Pärast mitut raskete kasvutingimuste aastat hindavad põllumehed üha enam uute rapsihübriidide suuremat saagikust ja näitavad üles järjest suuremat valmisolekut keskkonnasäästlikku tootmisse investeerimiseks. See stabiliseerib külviala tulevastel aastatel laialdasemal tasemel.

Allikas: https://mshp.gov.by/disp/cxcvod.pdf, 28.08.2020
Kanada

Kanada

Turuinfo: „Kanada kanoola hinnad sööstavad üles, kuna tarnijad on leidnud üles Hiina tagaukse“

Kanada on maailma suurim kanoolatootja.  Kuna juhtiv õlitaimede ostja Hiina blokeeris alates märtsist 2019 kahe Kanada eksportija kanoolasaadetised, peaks ülejäänud turg olema hästi varustatud, kuid eksportijad leiavad Hiinasse jõudmiseks ümbernurga-teid. Hiina ostab otse Kanadast vähem, selle asemel on ta ostnud kanoolaõli Euroopast, Venemaalt, Austraaliast ja Araabia Ühendemiraatidest, kusjuures osa sellest õlist on valmistatud Kanada kanoolast ja Kanada kanoolahinnad on tõusnud ligi kahe aasta kõrgeimale tasemele. Kanada kanoolaeksport Hiinasse langes 11 kuu jooksul kuni juunini 45% aastas, kuid kogu kanoolaeksport on kasvanud 9%, millele on aidanud kaasa Prantsusmaale müüdava koguse kolmekordistumine ja Araabia Ühendemiraatide saadetiste kahekordistumine. Ülemaailmne nõudlus kanoolaõli järele on ajendanud ka Kanada pressijaid kiiresti kanoolat töötlema ning halb saagiaasta ja putukate rünnakud Euroopas on samuti hindu tõstnud (rapsitoodang Euroopa Liidus ja Suurbritannias jääb prognooside kohaselt 2019. aastal nähtud 13 aasta madalaima taseme lähedale).

Allikas: https://www.agriculture.com/markets/newswire/like-gold-canadian-canola-prices-spike-as-shippers-find-back-door-to-china?s=09, 28.08.2020