Rapsiseemnete ja kanoola turu ülevaade

Teabe valmistas ette ISTA Mielke GmbH – Global Oil World – Saksamaal Hamburgis asuv ettevõte, mis tegeleb õliseemnete, õlide ja rasvade ning õlikookide analüüside ja prognoosidega. Veebilehel www.oilworld.de on toodud rohkem teavet ettevõtte profiili ja üksikteenuste kohta.

Euroopa rapsihinnad jätkasid septembri viimasel nädalal tõusu, saavutades 30. septembril Põhja-Euroopas 656 euroga uue taseme, mis on 4,5% kõrgem kui nädal varem ja ületab tugevalt aastatagust hinda, mis oli ligikaudu 380 – 390 eurot.
Septembri keskmised hinnad tõusid alates eelmisest kuust 8% ja jõudsid veidi maikuu taset ületades rekordilise 602 euroni, sest ELi erakordselt piiratud vana saagi varud langesid kokku Kanada kanoola väiksemahulise tarnega.
ELi rapsi lootusrikkad põhitegurid kaaluvad hetkel üles pessimistlikud välised tegurid, nimelt on oodata maailma taimeõlivarude (peamiselt palmi- ja päevalilleõli) taastumist, mis toetab hästi rapsi ja rapsiõli hindu ning soodustab lähi- ja keskpikas perspektiivis teiste õliseemnete ja taimeõlide märkimisväärset hinnalisa.

 

ELi rapsihindade tugevuse iseseisvus kajastub ka Rotterdamis USA sojaubade hinnatõusus, mis oli viimase 10 aasta kõrgeim ja ulatus septembris 153 USA dollarini. See on võrreldav 2020/21. aasta novembris/veebruaris registreeritud 10 – 45 USA dollari suuruste allahindlustega.
Hoolimata mõnevõrra suuremast kodumaisest toodangust, kui esialgu oodatud, peavad Euroopa rapsipressijad sel hooajal maailmaturult ikkagi vähemalt 5,0 – 5,5 miljonit tonni rapsi ja kanoolat ostma, mis tekitab lähi- ja keskpikas perspektiivis märkimisväärse hinnalisa. Huvitav on märkida, et ka sellised riigid nagu Pakistan, Jaapan ja Araabia Ühendemiraadid on viimastel kuudel märkimisväärse hinnatõusu kiuste jätkanud suhteliselt suuremahulist rapsi ja kanoola importi.
Rapsihindu toetab praegu ka rapsiõli hinnatõus. Rapsiõli nappust süvendab Kanada 2021/22. aasta ebatavaliselt madal kanoola saagikus. Turg jälgib tähelepanelikult septembri ja oktoobri ametlikku pressimise statistikat, et saada aimu käesoleva aasta suure kuumuse ja kuivuse mõjust 2021. aasta rapsisaagi keskmisele õlitootlikkusele.
Kanada teraviljakomisjoni avaldatud esialgsed andmed näitavad, et selle aasta rapsisaagi keskmine õlisisaldus vähenes 2,7 punkti võrra ja on hinnanguliselt ainult 41,4%. Võttes arvesse meie praegust Kanada kanoola pressimise hinnangut, mis on 2021/22. aasta augustis/juulis ligikaudu 8,6 miljonit tonni (1,8 miljonit tonni vähem kui eelmisel aastal), vähendaks selline langus Kanada kanoolaõli toodangut veel 220 – 240 tuhande tonni võrra.

 

04.10.2021

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)