Rapsiseemnete ja kanoola turu ülevaade

Teabe valmistas ette ISTA Mielke GmbH – Global Oil World – Saksamaal Hamburgis asuv ettevõte, mis tegeleb õliseemnete, õlide ja rasvade ning õlikookide analüüside ja prognoosidega. Veebilehel www.oilworld.de on toodud rohkem teavet ettevõtte profiili ja üksikteenuste kohta.

Rapsi ja kanoola maailmaturuhinnad on muutunud haavatavaks. Suur saak, mis praegu peamistes tootmispiirkondades kasvab, lisab maailma toodangule tõenäoliselt ligikaudu 7-8 miljonit tonni, jõudes 2022/23. aastal rekordilise 72-73 miljoni tonnini, mis leevendab praeguse hooaja tõsist tarnepuudujääki. Hinnangud Ukraina rapsisaagi kohta on praegu siiski veel väga erinevad, alates alla 2,0 miljonist tonnist kuni rohkem kui 3,0 miljoni tonnini, ning peamine mõjutegur, mida tuleb jälgida, on pindala vähenemise ulatus idapoolsetes tootmispiirkondades.
Turuosalised, peamiselt Euroopa õlipressijad, on mures ka juuli ja augusti ekspordilogistika pärast Ukrainas. Alates veebruari lõpust, kui algas sõda Venemaaga, on õliseemnete ja teravilja hulgieksport Ukraina sadamatest praktiliselt seiskunud.
Ukraina katab Euroopa rapsiseemnete impordist juulis/septembris tavaliselt umbes 60-70%, kusjuures viimase nelja aasta jooksul on kogumaht olnud vahemikus 1,0-1,7 miljonit tonni. Vanade rapsivarude ammendumine vähendab oluliselt Kanada ekspordivarusid kuni saagikoristuse alguseni 2022. aasta augusti lõpus ning vähendab veelgi peamiste importivate riikide töötlejate jaoks kaubanduslikult kättesaadavaid koguseid.
See ebaselgus jätkab uue rapsi- ja kanoolasaagi futuuride müügi toetamist Kanadas ning ELis. Hinnad peaksid pärast aprilli viimasel nädalal kõigi aegade kõrgeimale tasemele jõudmist lähikuudel siiski langema, välja arvatud juhul, kui Kanada ja Austraalia halvenevad ilmastikutingimused langetavad rapsi keskmist saagikust praegustest prognoosidest madalamale.
Euroopa rapsihindu tugevdas ka taimeõli hinnatõus, kui Indoneesia valitsus kehtestas alates 28. aprillist palmiõlile ja selle derivaatidele ajutise ekspordikeelu. Indoneesia kaubanduslik protektsionism tähendab olukorra edasist teravnemist pärast seda, kui Venemaa sissetung Ukrainasse on viimastel nädalatel maailmaturul eeskätt päevalilleõli kättesaadavust piiranud. Viimastel aastatel on Indoneesia olnud suurim ja Ukraina suuruselt kolmas taimeõli eksportija, moodustades koos peaaegu 40% maailma taimeõli ekspordist.
Tõsised tagajärjed on tuntavad ka tööstusriikide toidu- ja energiasektoris. Euroopa biokütuse tööstus sõltub suurel määral sellistest lähteainetest nagu kasutatud toiduõli ja POME (palmiõli ekstraheerimise jääk), millele avaldab mõju eeldatavasti ka Indoneesia ekspordikeeld. Alternatiivid nende kaupade impordimahu ajutise vähenemise tasakaalustamiseks on raskesti kättesaadavad.

02.05.2022

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)