log

Rapsiseemnete ja rapsiõli turu-uudised

Teabe valmistas ette ISTA Mielke GmbH – tuntud ka kui Oil World –  Saksamaal Hamburgis asuv ettevõte, mis tegeleb õliseemnete, õlide ja rasvade ning õlikookide üleilmsete analüüside ja prognoosidega. Veebilehel www.oilworld.de on toodud rohkem teavet ettevõtte profiili ja üksikteenuste kohta.

ELi rapsihinnad on praegu alahinnatud. Kanada kanoola futuurid (jaanuari positsioon) tõusid 17. detsembri sulgemisajaks 615,20 Kanada dollarini, mis on lähedal asuva positsiooni kõrgeim tase viimase seitsme aasta jooksul. Kanada kanoola jätkuvalt suurt müüki ja taimeõli tõusvaid hindu peetakse peamisteks põhjusteks, miks rapsifutuurid kasvasid Winnipegis 9% viimase 30 päeva jooksul.

 

See vastandus ELi rapsiseemne futuuride horisontaalsele suundumusele MATIF-is – veebruari leping sulgus 17. detsembril 413,00 euro juures (vrdl 410,25 euroga 17. novembril). Need lahknevad hinnasuundumused on oluliselt vähendanud ELis Kanada kanoola impordi kasumlikkust, kuna ELi futuuride lisandtasu oli vaid 21 USA dollarit võrreldes 55 USA dollariga kuu aega varem ja kõrgeima tasemega 94 USD 2020. aasta juuli alguses.
Praegused hinnad muudavad ELis Kanada kanoola impordi mitteatraktiivseks. Selle asemel tarbivad ELi pressijad rohkem kodumaal toodetud rapsiseemet, mis toob lähikuudel kaasa varude kiirema vähenemise ja ELi rapsiseemne kõrgemad hinnad.
Sellel hooajal toimub Euroopa Liidus (märkus: endiselt on hõlmatud ka Ühend­kuningriik) varude edasine vähenemine. OIL WORLDi värskeimad andmed näitavad, et ELi rapsiseemne varude suurus on detsembri lõpus ligikaudu 0,8–0,9 miljonit tonni, seda madalama kodumaise toodangu, impordi vähenemise (peamiselt Ukrainast) ja suhteliselt suures mahus pressimise tõttu.
Kuid ELis peaks Austraalia kanoola import 2021. aasta jaanuarist juunini märkimis­väärselt suurenema, tõstes kolmandatest riikidest saabuvate koguste kogumahu hooaja teisel poolel uuele tasemele. Eeldame, et sellel hooajal imporditakse EL-is Austraalia kanoolat 1,9–2,0 miljonit tonni (vrld 0,86 mln tonniga juulist juunini 2019/20). Seevastu jääb import Ukrainast ja Kanadast tõenäoliselt aastatagusest tasemest allapoole. Impordi taseme hoidmi­seks on vaja lähiajal kuni keskpikal perioodil ELi rapsiseemne kõrgeid hindu.
EL-28 kasutas viimase kahe hooaja jooksul biodiislikütuse tootmiseks umbes 0,6 miljonit tonni päevalilleõli aastas. Kõrged lisatasud on aga muutnud selle lähteaine energiasektoris konkurentsivõimetuks. Euroopa biodiislikütuse tootjad vajavad seega oktoobrist septembrini 2020/21 päevalilleõli asendamiseks suuremates kogustes rapsiõli ja muud lähteainet. See toetab tõenäoliselt järgnevatel kuudel täiendavalt ELi rapsiseemne ja rapsiõli hindu.

21.12.2020

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)