Rapsiseemnete ja kanoola turu ülevaade

Teabe valmistas ette ISTA Mielke GmbH – Global Oil World – Saksamaal Hamburgis asuv ettevõte, mis tegeleb õliseemnete, õlide ja rasvade ning õlikookide analüüside ja prognoosidega. Veebilehel www.oilworld.de on toodud rohkem teavet ettevõtte profiili ja üksikteenuste kohta.

Euroopa rapsihinnad jätkasid detsembri teises pooles kiiret tõusu ja viisid Põhja-Euroopas kuu keskmise hinna esmakordselt lausa 727 euroni, mis on 6% kõrgem kui novembrikuu keskmine hind ja eelmise aastaga võrreldes peaaegu 80% kõrgem. 2021/2022. turustusaasta esimese kuue kuu jooksul tõusid hinnad augustis registreeritud 528 eurolt järsult 200 euro võrra, mis tähendab, et 2021. aasta juulis/detsembris oli keskmine hind rekordiliselt 630 eurot (võrreldes mulluse 394 euroga).

Rapsiseemne hinnaklass

Hinnad kuude lõikes – tõusud, mõõnad ja keskmine

EUR/T, cif Hamburg Juuli/juuniJuuli/detsember
 EUR/T, cif Hamburg Juuli/juuniJuuli/detsember

2021/2022. hooaja esimesel poolaastal toimuvad ulatuslikud müügid nõuavad 2022. aasta jaanuaris/juunis nõudluse märkimisväärset reguleerimist peamiselt Kesk-Euroopas, kus pressijatel on imporditud rapsile ja kanoolale piiratud juurdepääs.

Esialgsed töötlemise andmed Euroopa Liidu 27 riigis ja Ühendkuningriigis näitavad, et novembris suurenes rapsi pressimine võrreldes eelmise aastaga kokku 5%. Nagu me 17. detsembri OIL WORLD Monthly's märkisime, väheneb ELi rapsi pressimine 2021/2022. juulis/juunis umbes 0,8 miljoni tonni võrra ebapiisava kodumaise tootmise ja vähenenud ekspordi tõttu maailmaturul. Juulis/novembris toimunud töötlemine ületas siiski eelmise aasta taseme.

ELi rapsi lootusrikkad põhitegurid kaaluvad praegu üles pessimistlikud välised tegurid, nimelt maailma taimeõlivarude oodatav taastumine, mis toetab hästi rapsi ja rapsiõli hindu ning soodustab lähi- ja keskpikas perspektiivis teiste õliseemnete ning taimeõlide märkimisväärset hinnalisa. Siiski on huvitav vaadata, kuidas turg saab hakkama üleminekuga äärmuslikust nappusest 2022. aasta jaanuaris/juulis eeldatavalt suurematele tarnetele 2022/2023. hooajal.

Võrdlemisi kõrged rapsihinnad ja 2021. aastal saavutatud suurepärane tasuvus hektari kohta on väidetavalt Euroopa Liidu 27 riigis talirapsi külvamist suurendanud. Meie esimene esialgne prognoos ütleb, et 2022. aasta saagikoristuse kogupindala (sh kevadraps) suureneb 5,6–5,7 miljoni hektarini, mis on nelja aasta kõrgeim näitaja ja 0,3 miljoni hektari ehk 6% võrra suurem kui aasta varem.

See loob eeldused ELi 27 liikmesriigi rapsitootmise märgatavaks taastumiseks 1,0–1,3 miljoni tonni võrra, järgmisel aastal hinnanguliselt kuni 18,3–18,6 miljoni tonnini, mis on viie aasta kõrgeim tase, jäädes siiski alla 2017. aasta 19,8 miljonile tonnile. Loomulikult on ilmastikutingimused, st võimalik talvine häving ja kevadine niiskus, olulised tegurid, mida tuleb järgmistel kuudel jälgida.

Kuid ELi rapsi kogupindala on endiselt kuue aasta jooksul, kuni 2018. aastani külvatud 5,8–6,3 miljonist hektarist oluliselt allpool. Selle põhjused on mitmekülgsed. Seemnetöötlust, st neonikotinoidide kasutamist käsitlevad seadusemuudatused ning väetiste kasutamise piirangud on viimastel aastatel saagipotentsiaali väidetavalt vähendanud ja samas põllumajandustootjatele halduskoormust tekitanud.

 

04.01.2022

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)