Rapsiseemnete ja kanoola turu ülevaade

Teabe valmistas ette ISTA Mielke GmbH – Global Oil World – Saksamaal Hamburgis asuv ettevõte, mis tegeleb õliseemnete, õlide ja rasvade ning õlikookide analüüside ja prognoosidega. Veebilehel www.oilworld.de on toodud rohkem teavet ettevõtte profiili ja üksikteenuste kohta.


Maailma rapsi- ja kanoolatoodang osutub algselt oodatust isegi suuremaks ning prognooside kohaselt saavutab see 2022/23. aastal rekordilise 76,2 miljoni tonnise tulemuse, mis on 9,6 miljonit tonni ehk 14% rohkem kui aasta varem. Praegu on hinnangud Austraalia turu kohta ikka veel väga erinevad ning põhiteguriks, mida tuleb jälgida, on tugevate vihmade ja kohalike üleujutuste põhjustatud kahjude ulatus idapoolsetes tootmispiirkondades. Meie hinnangul tõstab tänavune pindala edasine suurenemine 0,4 miljoni hektari võrra saagikuse tõenäoliselt vähemalt 7,1 miljoni tonnini (võrreldes 6,9 miljoni tonniga 2021. aastal), eeldades, et keskmine saagikus väheneb umbes 8%. 

 
Oleme suurendanud oma prognoose ka Kanada, Venemaa ja USA saagikuse kohta. Indias jätkub sel hooajal tõenäoliselt rapsi külvamise kasv vastupidiselt meie esialgsele languse prognoosile, nii et saak jääb käesoleval hooajal tõenäoliselt 10,3 miljoni tonni piiresse. 
Tootmise suurenemine loob eeldused rapsi ja kanoola ülemaailmse ekspordi taastumiseks aastatel 2022/23 ligikaudu 3,5 miljoni tonni võrra. Veod praktiliselt peatusid juulis/septembris 3,6-3,7 miljoni tonni juures, kusjuures Kanada oluliselt väiksem eksport (ebatavaliselt madalate vana saagi varude tõttu) kompenseeriti Austraalia suuremate kogustega. Viimastel kuude jooksul on rapsi ja kanoola impordi ülemaailmne nõudlus siiski ilmselt taastunud tänu järsult langenud hindadele. Kanada varude täienemine suurendas eksporti juba septembri ja oktoobri teisel poolel. Selline suundumus peaks jätkuma aasta lõpuni ja 2023. aasta jaanuaris/juunis. 
Enamik maailma rapsi- ja kanoolaimpordi kasvust peaks sel hooajal toimuma Hiinas. Viimasel ajal on kuulda suhteliselt suurtest Hiinasse eksporditavatest Kanada rapsi kogustest. Ka Pakistanis ja Araabia Ühendemiraatides on käesoleval hooajal oodata taastumist eelmise aasta ebatavaliselt madalast tasemest. 
Kasvav nõudlus nii kodumaise pressimistööstuse kui ka peamiste impordiriikide poolt ning ülemaailmselt tõusev taimeõli hind on soodustanud Kanada rapsi viimase aja hindu. Kanada rapsihinnad on tugevnenud ka tänu USA taimeõli hinnatõusule, mis tõstab võrreldes Loode-Euroopa rapsiõliga Vancouveris oluliselt kanoolaõli hinda. 
Siiski peetakse praeguseid turuhindu endiselt ülehinnatuks, arvestades ülemaailmseid rekordilisi rapsivarusid, mis sel hooajal ületavad 82 miljonit tonni. Ülemaailmset rapsi pressimist on võimalik suurendada ligikaudu 5 miljoni tonni võrra kuni rekordilise 69-70 miljoni tonnini juulis/juunis 2022/23, mis tähendab, et maailma varud taastuvad hooaja lõpus 3-4 miljoni tonni võrra. 

07.11.2022

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)